Gullbutikk etterforskes for hvitvasking
28.09.2024
Myndighetene vil etterforske gullbutikken til Kornkanok Suwannabut, populært kjent på sosiale medier som «Mae Tuck», for å se om den drives som et skalkeskjul for hvitvasking av penger.
Ekteparet er anklaget for å ha solgt smykker med mindre gullinnhold enn det som ble annonsert under kvinnens direktesendinger på sosiale medier. Hun har angivelig sagt at smykkevirksomheten tilhørte ektemannen.
Kundene, som antas å være flere hundre, har strømmet til parets gullforretning i Bangkok for å kreve pengene tilbake.
Butikken insisterte imidlertid på at de kun ville tilby full refusjon hvis kundene returnerte varene og gavene som fulgte med i pakken.
Anti-Money Laundering Office (Amlo) sa lørdag at de vil undersøke om gullornamentene som Mae Tuck solgte under sine presentasjoner på nettet, er ekte.
Amlo vil også se nærmere på Kornkanoks «uvanlig høye» økonomiske status, sa Wittaya Neetitham, direktør for kontorets juridiske avdeling.
– Amlo vil sjekke om den aktuelle kvinnen er involvert i hvitvasking av penger eller ikke, sa han.
Amlo forventer å motta mer informasjon om saken, som etterforskes av Forbrukerpolitiet og Forbrukertilsynet.
– Amlo vil også undersøke om det finnes verdier knyttet til de siktede som kan ha blitt ervervet på ulovlig vis, sier Wittaya.
Amlo kan beslaglegge eiendeler som mistenkes å være ulovlig ervervet, dersom det finnes nok bevis til å underbygge anklager om hvitvasking av penger, legger han til.
Øverst: Klagerne viser frem gullvarer av dårlig kvalitet som de har kjøpt fra den høyt profilerte gullforhandleren Kornkanok «Mae Tuck» Suwannabut. De var blant de 20 personene som torsdag klaget Kornkanok og ektemannen hennes inn til forbrukermyndighetene. (Foto levert/Wassayos Ngamkham)
Kilde: Bangkok Post
Øker prispresset på thailandsk ris
28.09.2024
India forbereder seg på å gjenoppta eksporten av hvit ris som ikke er basmatiris, ettersom landets lagre av kornet øker og bøndene gjør seg klare til å høste en ny avling. Ifølge en regjeringsordre er det satt en minstepris for eksport av denne typen ris på 490 dollar per tonn.
Samtidig har India redusert eksporttollen på parboiled ris fra 20 % til 10 %, noe som forventes å senke eksportprisene, øke volumet av eksport og presse konkurrerende land som Thailand, Vietnam, Pakistan og Myanmar til å senke sine priser.
India innførte i 2023 ulike begrensninger på riseksporten, som ble videreført i 2024, for å holde de lokale prisene stabile før valget i april-juni. Tidligere denne måneden ble en minstepris for eksport av basmatiris fjernet for å støtte bønder som hadde vanskeligheter med å få tilgang til viktige utenlandske markeder som Europa, Midtøsten og USA.
Prisene på thailandsk ris falt til det laveste nivået på 14 måneder denne uken på grunn av lav etterspørsel og konkurranse fra billigere rivaler, mens indiske priser økte på grunn av en sterkere rupi, til tross for svak etterspørsel fra asiatiske og afrikanske kjøpere. Den thailandske referanseprisen for 5 % brutt ris ble notert til 560 dollar per tonn, det laveste nivået siden juli 2023, ned fra 565 dollar uken før.
Etterspørsel fra Indonesia har vært til stede, men mange konkurrenter har valgt å kjøpe ris fra andre eksportører til lavere priser. Samtidig kan svekkelsen av thailandske baht bidra til å redusere prisene ytterligere, og effekten av valutaendringene på eksporten forventes å merkes i løpet av de neste månedene, spesielt innen landbruksvarer.
Kilde: Bangkok Post
Månemanet invasjon på Jomtien-stranden
28.09.2024
Turister som ferierer i Pattaya ble i dag, lørdag, advart om at horder av månemaneter har invadert Jomtien-stranden, og at de bør være forsiktige når de bader i sjøen i denne perioden, melder Amarin TV.
Det er funnet mange månemaneter i sjøeni nærheten av denne stranden, ettersom de vanligvis dukker opp i slutten av regntiden og tidlig på vinteren eller under stormer.
Lokale myndigheter sier at denne typen maneter ikke er dødelig giftige. Men hvis den berøres, vil den forårsake kløe og hudirritasjon. I første omgang har livredderne fått beskjed om å advare turister som koser seg på denne stranden mot manetene.
Kritsana Boonsawat, Pattayas varaordfører, sier at hvis turister kommer i kontakt med maneter, bør de umiddelbart vaske det berørte området med eddik for å redusere irritasjonen.
Selv om de invaderende hordene av månemaneter ikke har påvirket antallet turister som kommer til Pattaya, understreker myndighetene at de bør være forsiktige og følge offisielle råd for maksimal sikkerhet.
Månemaneten skiller seg fra mange andre maneter ved at den ikke har lange, kraftige, stikkende tentakler. I stedet har de hundrevis av korte, fine tentakler som ligger langs klokkemannen. Maneten stikker mildt, og de fleste får bare en svak reaksjon på stikket, om noe i det hele tatt, opplyser South Carolina Aquarium.
Månemaneter blir ofte funnet på land og dør på stranden. Paraplyen kan være så stor som 18 cm i diameter og ser ut som en flygende tallerken. Paraplyen er delt i åtte like store deler, og hver av dem har mange små tentakler som inneholder stikkende celler som hjelper maneten med å skaffe mat og forsvare seg. Disse stikkende cellene er som små harpuner og utløses ved berøring av tentaklene, og selv en død manet kan stikke.
På grunn av stikket de avgir, anses månemaneter som irriterende på strender og for dykkere. De viktigste predatorene på maneter er havskilpadder og haier, og derfor må truede rovdyr beskyttes for å kontrollere bestanden.
Øverst: Månemaneter på Jomtien-stranden og i havet. Bilder: Amarin TV
Kilde: Thai Newsroom
Kinesiske elbilfabrikker gir 23 % økning i tomteprisene i Rayong
28.09.2024
Rayong-provinsen har blitt en magnet for kinesiske elbilprodusenter, noe som har ført til økte tomtepriser i området, ifølge en fersk studie fra Real Estate Information Center (REIC) torsdag.
Studien viste at tomteprisene i Rayong i gjennomsnitt har steget med 22,9 % det siste året.
Den mest ettertraktede beliggenheten er Ban Chang, der prisene har steget med 52,5 %, drevet av etterspørselen etter boliger for å støtte arbeidere i industriområder og turisme.
Husbanken og REIC, tilskriver den generelle økningen i tomteprisene i området rundt den østlige økonomiske korridoren (EEC) flere faktorer. Selv om veksten har avtatt sammenlignet med tiden før covid-19, er den fortsatt høyere enn femårsgjennomsnittet.
Blant faktorene som bidrar til den lavere vekstraten, er
- Økonomisk nedgang: Gjenopphentingen av økonomien og de innenlandske investeringene har gått tregt, noe som har påvirket etterspørselen etter tomteutvikling.
- Myndighetenes politikk: Opphevelsen av tiltak for å lette belåningsgraden, høy gjeld i husholdningene og en stabil styringsrente har bremset opp eiendomssektoren.
- Tomte- og byggeskatter: Mangelen på reduksjoner i tomte- og byggeskatten har avskrekket enkelte investorer.
Som et resultat av dette har tomteprisene i Rayong økt med rundt 2,3 ganger sammenlignet med 2015, noe som gjør Rayong til et mer attraktivt investeringsalternativ enn Chonburi-provinsen.
De fem stedene med høyest vekst i tomteprisene er
- Ban Chang-distriktet i Rayong (økning på 52,5 %)
- Klaeng-distriktet i Rayong (økning på 34,5 %)
- Bang Pakong-distriktet, Chachoengsao (økning på 31 %)
- Sattahip-distriktet, Chonburi (økning på 26,8 %)
- Nikhom Pattana-distriktet i Rayong (økning på 17,3 %)
Kilde: The Nation
Danmark vurderer medisinimport fra Thailand
28.09.2024
Danmark vurderer å importere medisiner fra Thailand og andre asiatiske land. Målet er å gi folk tilgang til flere og billigere alternativer.
Den danske regjeringen har foreslått å importere medisiner fra asiatiske land, inkludert Thailand, India og Kina, ifølge Scandasia.com.
Planen har som mål å gi danskene tilgang til et bredere utvalg av medisiner til potensielt lavere priser, men har ifølge rapporten skapt en betydelig debatt i landet så vel som utenfor landets grenser.
Danmarks Apotekerforening og Lægemiddelstyrelsen hevder angivelig at forslaget kan gå på bekostning av forbrukersikkerheten, ettersom det kan gjøre det enklere å kjøpe medisiner på nettet uten streng kvalitetskontroll.
Kritikerne understreker også behovet for strenge kvalitetskontroller for å opprettholde tilliten til at medisinene er effektive, til tross for at mange asiatiske produsenter følger internasjonale retningslinjer.
Ifølge rapporten er India og Kina fremtredende aktører i den globale legemiddelindustrien, og de produserer en stor andel av verdens generiske medisiner. Samtidig har Thailand en voksende farmasøytisk sektor som i økende grad når ut til de internasjonale markedene.
Tilhengerne av forslaget mener at det å utnytte disse store asiatiske markedene kan redusere kostnadene og øke tilgjengeligheten for forbrukere i Danmark.
Rapporten sier at utfallet av denne diskusjonen i Danmark kan skape presedens for andre europeiske land som vurderer lignende tiltak for å utvide sine innkjøp av legemidler fra Asia.
Kilde: The Nation
Arresterte tiggere bodde i velutstyrte hjem i Pattaya
28.09.2024
Lokale sosialmyndigheter i Chonburi gjennomførte nylig en koordinert aksjon for å pågripe ulovlige innvandrere som tigger i Pattaya, som en del av det pågående arbeidet med å bevare byens offentlige image.
Torsdag patruljerte teamene turistområder med høy trafikk, blant annet Chaimongkol-tempelet på Pattaya Second Road og den populære strekningen langs Pattaya Beach - begge kjente hotspots for ulovlige innvandrere som tigger på gaten.
Mange tiggere appellerer til turister ved å sitte på fortauet, ofte i følge med små barn, eldre eller personer med nedsatt funksjonsevne.
Under aksjonen arresterte myndighetene flere illegale innvandrere som manglet gyldige reisedokumenter.
Overraskende nok avslørte ransakingen av boligene deres at mange av dem bodde i komfortable, fullt utstyrte hjem, samtidig som de fortsatte å tigge på gata.
– Mange av disse personene utnytter turistenes gavmildhet, samtidig som de nyter en høyere levestandard enn mange lokale, konstaterte en sosialarbeider.
Fire personer ble arrestert for ulovlig innreise og opphold i Thailand, mens en annen ble siktet for å ha arbeidet uten tillatelse.
Noen av de pågrepne hadde tidligere blitt deportert, men vendte tilbake til Pattaya på grunn av den lukrative inntekten tiggingen genererte.
Politiet uttrykker bekymring over det tilbakevendende problemet, og sier: – Vi må iverksette strengere tiltak for å forhindre disse gjentatte lovbruddene og beskytte Pattayas image som en av de beste turistdestinasjonene. Tigging er forbudt i landet.
Torsdag patruljerte teamene turistområder med høy trafikk, blant annet Chaimongkol-tempelet på Pattaya Second Road og den populære strekningen langs Pattaya Beach - begge kjente hotspots for ulovlige innvandrere som tigger på gaten.
Mange tiggere appellerer til turister ved å sitte på fortauet, ofte i følge med små barn, eldre eller personer med nedsatt funksjonsevne.
Under aksjonen arresterte myndighetene flere illegale innvandrere som manglet gyldige reisedokumenter.
Overraskende nok avslørte ransakingen av boligene deres at mange av dem bodde i komfortable, fullt utstyrte hjem, samtidig som de fortsatte å tigge på gata.
– Mange av disse personene utnytter turistenes gavmildhet, samtidig som de nyter en høyere levestandard enn mange lokale, konstaterte en sosialarbeider.
Fire personer ble arrestert for ulovlig innreise og opphold i Thailand, mens en annen ble siktet for å ha arbeidet uten tillatelse.
Noen av de pågrepne hadde tidligere blitt deportert, men vendte tilbake til Pattaya på grunn av den lukrative inntekten tiggingen genererte.
Politiet uttrykker bekymring over det tilbakevendende problemet, og sier: – Vi må iverksette strengere tiltak for å forhindre disse gjentatte lovbruddene og beskytte Pattayas image som en av de beste turistdestinasjonene. Tigging er forbudt i landet.
Øverst: Sosialarbeidere intervjuer tiggere og barna deres på immigrasjonskontoret i Chonburi etter å ha oppdaget at de tigget på gatene i Pattaya, samtidig som de bodde i komfortable hjem.
Kilde: Pattaya Mail
Lynflom ved Doi Suthep i Chiang Mai i morges
28.09.2024
Styrtregn i Doi Suthep i går kveld sendte en voldsom vannflom nedover fjellet, jevnet mange trær med jorden, forårsaket gjørmeskred og oversvømte flere lokalsamfunn ved foten av fjellet i morges.
Beboerne forteller at vannet kom så raskt at de ble overrumplet og ikke hadde mulighet til å flytte verdisakene sine opp på høyere terreng.
Prakaithip Inthakul som bor i Pa Ha i Muang sier til Thai PBS at hun klarte å redde et TV-apparat da vannet feide inn i huset hennes, og at hun måtte holde TV-apparatet fast av frykt for at det skulle bli feid bort av strømmen.
Andre i samme nabolag fortalte at alle verdisakene deres var blitt oversvømt, om ikke helt skylt bort.
Ang Kaeo-reservoaret, som ligger på området til Chiang Mai-universitetet, flommet over og oversvømte delvis universitetet og lokalsamfunnene i nærheten, noe som tvang fakultetet for massemedier til å legge om undervisningen fra stedlig til nettbasert undervisning i dag.
Den siste rapporten sier at flomvannet har trukket seg tilbake, etter at myndighetene åpnet sluseporten for å drenere vannet inn i vanningskanalen, noe som resulterte i at vannstanden i kanalen steg og Talad Ton Phayom-krysset ble oversvømmet med trafikkkaos som resultat da bare ett kjørefelt var farbart.
Togstasjonen i Chiang Mai er fortsatt stengt i dag, men personalet har sørget for at strandede passasjerer blir overført til en bussterminal i stedet. Thailands statsbaner har bedt sine tjenestemenn om å sjekke signalsystemene og bommene ved jernbaneovergangene for å sikre at de er i god stand.
Passasjerer som har kjøpt togbilletter på forhånd for reiser fra i går og frem til mandag, kan be om full refusjon hvis de ønsker å avlyse reisen.
I Thoen-distriktet i Lampang-provinsen har innbyggerne blitt bedt om å forberede seg på enda verre oversvømmelser i morgen, ettersom mer vann vil bli sluppet fra Kiew Lom- og Kiew Ko Ma-reservoarene ut i Wang-elven.
Ekstra sandsekker har blitt delt ut til innbyggerne i distriktet. Rundt 200 husstander står for tiden under rundt 1,5 meter flomvann.
Midlertidige tilfluktsrom for eldre og syke har blitt satt opp, og offentlige kjøkken har blitt installert for å gi gratis mat til flomofre.
Kilde: Thai PBS - Foto fra Doi Suthep
Etterforsker dårlig skolemat
28.09.2024
Thailandske myndigheter etterforsker skolemåltidene ved Rajaprajanugroh 47 School i Phetchaburi, etter at bilder av skolemåltidene som angivelig ikke holder mål, har blitt spredt på nettet.
Undersøkelsen er et svar på en klage fra Facebook-siden «Watch Dog», som viste bilder av internatskolens angivelig dårlige måltider.
Et av bildene viste en frokost som besto av vanlig ris og friterte cocktailpølser . Noen av pølsene var servert med plasten på, noe som betyr at de var stekt mens de fortsatt var pakket inn.
Et annet bilde viste en nudelrett med rødrosa biter av svinekjøtt, noe som tydet på at kjøttet ikke var gjennomstekt.
Dette førte til en motreaksjon på nettet om matsikkerhet i skolemåltidene.
Mnyndigheene troppet opp på skolen onsdag for en første inspeksjon av saken.
Spesialenheten fant ut at skolen hadde kjøpt inn både innpakkede og uinnpakkede pølser.
Skoledirektøren forklarte at siden måltidet blir tilberedt tidlig om morgenen, var det vanskelig for kjøkkenpersonalet å se klart, noe som førte til at noen porsjoner av pølsene ble tilberedt og servert i plastinnpakningen.
Når det gjelder det underkokte svinekjøttet, sa skolen at det kan ha vært noe slurv i måten maten ble tilberedt på.
Dersom Obec finner skolen skyldig i uaktsomhet, vil det bli iverksatt disiplinærtiltak i henhold til gjeldende regler og lover. Det er satt i gang etterforskning av solens budsjetter og regnskaper.
Øverst: En frokost med vanlig ris og friterte pølser som fortsatt er i plasthylsteret. (Foto: Watchdog Thailand Foundation)
Kilde: Bangkok Post
– Ingen restriksjoner på ‘pengdrysset’
27.09.2024
Ifølge visestatsminister Phumtham Wechayachai kan de som får de 10.000 baht bruke pengene på hva de måtte ønske, inkludert å betale ned gjeld.
Phumtham reagerte på rapporter som sa at mange av dem som er kvalifisert til å motta utdelingen i den første fasen av ordningen, som offisielt startet på onsdag, planlegger å bruke pengene til å betale ned gjeld.
– De kan bruke pengene til å slette gjeld. De har rett til å bruke pengene til å løse problemene sine, sa Phumtham, som også er forsvarsminister, torsdag.
– Dette er et bevis på at regjeringen vil holde det den har lovet. Neste fase av ordningen vil bli rullet ut, vi må bare vente til den første fasen er over.
Han nedtoner truslene fra enkelte kritikere som har sagt at de vil kreve en gransking av hvorvidt ordningen er et forsøk på å kjøpe stemmer.
– Vi er ikke bekymret for det. Vi fokuserer på å løse folks problemer, sa Phumtham.
Torsdag advarte visestatsminister og innenriksminister Anutin Charnvirakul långivere mot å skremme mottakerne til å bruke støtten til å betale gjeld.
Advarselen kom på bakgrunn av rapporter om at lånehaier ble sett i kø ved siden av mottakere av utdelingen i minibanker for å ta ut de 10 000 baht på ordningens første dag.
– Det er ulovlig for långivere å skremme skyldnere, advarte Anutin.
Torsdag beordret den assisterende nasjonale politisjefen politiet i hele landet til å iverksette tiltak mot lånehaier som skremmer mottakere av utdelinger.
I den første fasen, som varer ut denne måneden, prioriteres utdeling av midler til 12,4 millioner mottakere av statlige velferdskort og 2,1 millioner mottakere av uføretrygd via PromptPay, som er knyttet til deres nasjonale ID-nummer.
På grunn av begrensningene i PromptPay-systemet var det imidlertid bare rundt 3,1 millioner velferdskortinnehavere og funksjonshemmede - av totalt 14,5 millioner - som fikk sine 10 000 baht onsdag.
Innehavere av statlige velferdskort har blitt oppfordret til å koble sine nasjonale ID-kortnumre til PromptPay-systemet innen utgangen av året for å få utbetalt 10.000 baht.
Over 11 millioner innehavere av statlige velferdskort har koblet PromptPay til ID-numrene sine, mens over 1 million i denne gruppen fortsatt mangler å koble seg til betalingssystemet.
Øverst: En kvinne i Buri Ram vifter med 500-baht-sedler torsdag etter å ha tatt ut penger hun har fått overført til bankkontoen sin fra regjeringens 10 000-baht-program. (Foto: Surachai Piraksa)
Kilde: Bangkok Post
Statsministeren nekter å bekrefte at ‘pengedrysset’ kuttes til 5 000 baht
27.09.2024
Statsminister Paetongtarn Shinawatra nektet å bekrefte nyheten som sirkulerte i dag om at den andre fasen av «pengedrysset» på 10 000 baht vil bli halvert til 5 000 baht, ifølge Amarin TV.
På spørsmål fra media i regjeringsbygningen om at andre fase av kontantutdelingen til over 30 millioner mennesker vil bli kuttet til 5 000 baht, svarte Paetongtarn:
– Vent litt, vent til finansdepartementet bekrefter, det finnes alternativer, hvis jeg forklarer nå, vil det forklaringen bli for kort.»
Senere sa hun at det ville være bedre å gi et intervju om denne saken etter regjeringsmøtet.
Under Pheu Thai-initierte «pengedryss»-kampanjen fikk noen bønder og andre mennesker i kategorien «sårbare», til sammen 14,5 millioner, på 10 000 baht i sin helhet fra onsdag.
På spørsmål om ryktene om at Palang Pracharaths nestleder Santi Promphat og partileder Warathep Rattanakorn gjorde seg klare til å hoppe over til Pheu Thai, smilte statsministeren bare og svarte ikke.
Visestatsminister/forsvarsminister Phumtham Wechayachai sa imidlertid at han bare hadde fått vite om dette fra avisene, og at det ikke hadde vært noen diskusjoner med noen av dem.
Det frafalne parlamentsmedlemmet Thammanat Prompao ledet i forrige måned en utvandring av 20 Palang Pracharath-parlamentsmedlemmer fra det tidligere koalisjonspartiet for praktisk talt å gi støtte til den Pheu Thai-ledede regjeringen i overskuelig fremtid.
Øverst: Statsminister Paetongtarn Shinawatra sitter ved siden av visestatsminister/forsvarsminister Phumtham Wechayachai. Foto: Amarin TV
Kilde: Thai Newsroom