BANGKOK akkurat nå
PHUKET akkurat nå
CHIANG MAI akkurat nå

Slik ser du norsk TV i Thailand

71 .000 thaier skylder 3,5 milliarder baht til lånehaier



71.000 thaier over hele landet har samlet gjeld på 3.5 milliarder baht i ulovlig, uformell gjeld til lånehaier, ifølge statsminister Srettha Thavisin.

I forbindelse med gårsdagens offisielle avspark for den Pheu Thai-ledede regjeringens kampanje mot lånehaier, bekreftet statsministeren at anslagsvis 71.000 personer i alle deler av landet så langt har oppgitt at de har til sammen 3,5 milliarder baht i gjeld til lånehaier, og at mange andre forventes å følge etter ved å melde fra til myndighetene om slik ulovlig, uoppgjort gjeld innen kort tid.

Srettha kalte all ulovlig, uformell gjeld for "den moderne verdens slaveri", og oppfordret folk til aldri å frykte den mørke innflytelsen fra lånehaier og til å ta kontakt med myndighetene, inkludert politiet, og informere de sannferdig om dette.

Myndighetene, som omfatter alt fra tjenestemenn ved innenriksdepartementets Damrongtham-senter, provins- og distriktskontorer og politiet, forsøker ifølge statsministeren å megle i forhandlinger og inngå kompromisser mellom skyldneren og lånehaien.

Formålet med oppgjøret av ulovlig, uformell gjeld er at lånehaiene umiddelbart skal senke rentene, som kan være uforholdsmessig høye, og at låntakeren skal betale tilbake på avbetaling, kommenterte statsministeren.

Gjeldsofre som allerede har betalt inn mer enn hovedstolen på lånet, blir til slutt rådet av myndighetene til umiddelbart å slutte og betale mer, ifølge statsministeren.

– Gjeldsslaver som har blitt truet eller fysisk skadet av gangstere eller andre som driver ulovlig utlånsvirksomhet på nettet, oppfordres på det sterkeste til å samarbeide med myndighetene for å gjøre opp gjelden "en gang for alle", samtidig som de som har begått lovbrudd, skal stilles for retten, sa han.

Han oppfordret myndighetene til å være stolte av å bidra til regjeringens kampanje mot lånehaier og til å se på den som en "change for good"-kampanje, som først og fremst har til hensikt å befri folk fra ulovlig, uformell gjeld.

Ifølge statsministeren skal folk ikke lenger ha gjeld til lånehaier etter at gjelden de har til gode, er gjort opp.

Bildet øverst: Statsminister Srettha Thavisin lanserer offisielt kampanjen mot lånehaier i dag, 8. desember 2023. Foto: Matichon

Kilde: Thai Newsroom