BANGKOK akkurat nå
PHUKET akkurat nå
CHIANG MAI akkurat nå

Slik ser du norsk TV i Thailand

Bangkok og Chiang Mai blant verdens verste



Etter flommen følger luftforurensningen i Thailand.

Bangkok og Chiang Mai er blant de 50 byene i verden som er mest forurenset av små støvpartikler, ifølge de siste dataene fra sveitsiske IQAir.

Klokken 10.25 fredag lå den thailandske hovedstaden på 13. plass med en luftkvalitetsindeks (AQI) på 101, til tross for at den tidligere på dagen hadde ligget på 7. plass. Chiang Mai lå på 43. plass med en AQI på 66, melder Bangkok Post.

Bangkok var fortsatt under oransje varsel for luftkvaliteten, mens den nordlige provinsen ble klassifisert i gul sone, noe som indikerer en relativt bedre situasjon.

Delhi i India var den mest forurensede byen i verden, med en AQI på 287. I Sørøst-Asia var Hanoi i Vietnam den fjerde verste byen med en indeks på 174.

Overvåkingen av luftkvaliteten fokuserer først og fremst på storbyene.

I Bangkok ble de høyeste nivåene av svevestøv med en diameter på 2,5 mikrometer eller mindre (PM2,5) funnet i Nong Khaem-distriktet, med 53,1 mikrogram per kubikkmeter, etterfulgt av Sathon (49,8), Bangkok Yai (49,3), Bang Bon (47,9) og Phasi Charoen (45,3). Byens gjennomsnittlige forurensningsnivå lå på 35,5 µg/m³.

Chiang Mai er fortsatt i ferd med å komme seg etter de alvorlige oversvømmelsene som forstyrret de daglige aktivitetene, forårsaket av kraftig regn og stigende vannstand i Ping-elven. Bangkok ser imidlertid ut til å være beskyttet mot oversvømmelser, ettersom det kongelige vanningsdepartementet rapporterte at vannstanden i viktige områder for øyeblikket er under terskelverdiene for nødssituasjoner.

– Når regnet avtar, kommer støvet tilbake, sa Bangkoks guvernør Chadchart Sittipunt på BMAs Facebook-side fredag.

Rådhuset er i ferd med å iverksette tiltak for å redusere forurensningen fra kjøretøy og byggeaktivitet, særlig rettet mot anleggsbiler, sa Chadchart.

Øverst: Bygninger i Bangkok, sett fra Chao Phraya-elven, var dekket av forurenset støv den 2. oktober 2024. Små partikler kom tilbake til hovedstaden igjen på fredag. (Foto fra Bangkok Post)

Kilde Bangkok Post