BANGKOK akkurat nå
PHUKET akkurat nå
CHIANG MAI akkurat nå

Slik ser du norsk TV i Thailand

Russer arrestert med 332 dagers ‘overstay’ på Phuket



Immigrasjonsmyndighetene på Phuket arresterte nylig en russisk statsborger som har oppholdt seg ulovlig i Thailand i nesten ett år etter visumets utløpsdato.


Arrestasjonen fant sted i går som del av en pågående aksjon mot utenlandske kriminelle i provinsen. Kampanjen, som gjennomføres fra 7. til 11. april, er rettet mot utlendinger som oppholder seg ulovlig i landet, samt personer med utestående arrestordrer.

Den pågrepne, en 30 år gammel russisk mann, ble funnet på et luksushotell i sentrum av Phuket. Ifølge immigrasjonsmyndighetene hadde han overskredet visumfristen med 332 dager. Han skal ha innrømmet å ha brutt loven og fortalte at han ofte byttet bosted for å unngå å bli oppdaget. Det er ikke kjent hvordan han har forsørget seg under oppholdet i Thailand.

Mannen er siktet for brudd på paragraf 81 i den thailandske utlendingsloven, som gjelder ulovlig opphold etter visumets utløp. Straffen kan være opptil to års fengsel, en bot på opptil 20 000 baht, eller begge deler. Etter rettslig behandling vil han bli deportert og utestengt fra å returnere til Thailand.

Arrestasjonen er den siste i en rekke lignende saker de siste månedene. For fire uker siden ble to andre utlendinger pågrepet i Phuket for visumoverskridelser på henholdsvis 668 og 92 dager. I mars ble en tysk mann arrestert i Maha Sarakham-provinsen etter å ha overskredet visumet sitt med 377 dager. Han ble også funnet i besittelse av metamfetamin.

I februar ble en britisk statsborger pågrepet i Chiang Mai for å ha oppholdt seg i Thailand ulovlig i over 25 år. I januar ble en usbekisk mann arrestert på Phukets internasjonale lufthavn etter å ha overskredet visumet sitt med seks dager.

Immigrasjonsmyndighetene har uttalt at de vil fortsette innsatsen for å identifisere og deportere utlendinger som bryter oppholdsreglene i Thailand.