BANGKOK akkurat nå
PHUKET akkurat nå
CHIANG MAI akkurat nå

Slik ser du norsk TV i Thailand

Hodeløs Dugong funnet på stranden i Krabi-provinsen



En hunn-dugong ble funnet død med avkappet hodet på stranden i Nua Khlong-distriktet i Thailands sørlige provins Krabi i går, onsdag.

Landsbyboere i Ko Siboya-distriktet i Nuea Khlong fant dugongen flytende nær stranden i Village 7 og trakk pattedyret på land, som var omtrent to meter langt og veide over 100 kg (uten hodet). Dyret hadde også mange andre sår på kroppen.

Landsby 7 leder, Yongyuth Fungkwa, sa at han mistenker at hunn-dugongen kan ha blitt viklet inn i et fiskenett og dødd. Da fiskere oppdaget dyret kan de rett og slett ha kuttet hodet av den for å frigjøre kroppen fra nettet.

Han sa også at han ikke er sikker på om fiskerne kuttet hodet av dugongen for støttenner, fordi de kunne få en god pris fra noen som tror at de bringer lykke.

Funksjonærer fra et forskningssenter for sjeldne marine arter i Trang-provinsen skal til Krabi-provinsen for å undersøke det hodeløse dyret.

Kilde: Thai PBS 

En dugong er et stor marint pattedyr som tilhører slekten Dugongidae. Dugongen er en av de fire nålevende artene i ordenen Sirenia, som også inkluderer manater. Dugonger finnes hovedsakelig i kystområder i Det indiske hav og vestlige Stillehavet, fra østkysten av Afrika til nordkysten av Australia.

Dugonger er kjent for sin karakteristiske kroppsform med en avlang, spoleformet kropp og en flat, avrundet snute som brukes til å beite på sjøgress. De kan veie opp til 500 kilo og bli over 3 meter lange. Dugonger er fredelige dyr og lever av å spise sjøgress i grunne kystfarvann. På grunn av overfiske og tap av habitat, er dugonger en truet art og det er viktig å ta vare på dem for å sikre deres overlevelse.