Falskt gull i medvind når ekte gull når rekordpriser
02.10.2025, 09:08NONTHABURI – Etterspørselen etter imitasjonsgullskyter i været etter at prisen på ekte gullsmykker nylig passerte 60 000 baht per baht-vekt (ca 18.300 kroner) – det høyeste nivået noensinne registrert.
En større butikk for imitasjonsgull i Muang Thong Thani, Nonthaburi, opplyser at salget har økt markant i takt med gullprisens oppgang. Etterspørselen har økt jevnt siden prisen først steg over 40 000–50 000 baht per baht-vekt (15,2 gram), og nå, med rekordnivåene, opplever butikken en ny bølge av kunder.
Ifølge butikksjefen er gull fortsatt sterkt forbundet med sosial status og selvtillit. Når det ekte metallet blir stadig mer uoverkommelig, velger mange imitasjoner som et mer tilgjengelig og rimelig alternativ. Smykkene oppdateres kontinuerlig med nye materialer, design og mønstre, og butikken tilbyr både garantier og ettersalgsservice. Dette har bidratt til å gjøre den til landets største aktør på feltet.
Til tross for svak økonomi og redusert kjøpekraft holder etterspørselen seg oppe. Mange kunder oppgir at de trenger smykker til festivaler og sosiale sammenkomster, mens andre velger imitasjoner av sikkerhetsmessige årsaker – ekte gull oppbevares hjemme, mens imitasjon brukes i offentligheten.
Butikken forventer at salget kan øke ytterligere 20–30 prosent de neste tre månedene. I forbindelse med nyttår og høytidsperioden kan økningen bli så mye som 100–200 prosent, og lageret tredobles i forkant.
Langvarige kunder peker på at kvalitet, variasjon og trygghet er nøkkelfaktorene som gjør imitasjonsgull til et attraktivt alternativ, særlig i en tid hvor prisen på ekte gull når stadig nye høyder.
Passasjeravgiften økes på seks regionale flyplasser i Thailand
02.10.2025, 08:32BANGKOK – Flyplassdepartementet i Thailand har innført høyere passasjeravgift på seks regionale flyplasser. Både innenlandske og internasjonale reisende må nå betale 25 baht mer per billett.
De berørte flyplassene er Krabi, Surat Thani, Ubon Ratchathani, Khon Kaen, Nakhon Si Thammarat og Phitsanulok. For internasjonale flyreiser øker avgiften fra 400 til 425 baht per passasjer, mens innenlandske reisende nå betaler 75 baht, opp fra 50. Avgiften er inkludert i billettprisen.
Tiltaket trådte i kraft onsdag og gjelder kun flyplasser som drives av departementet, der tre nye teknologier for passasjerhåndtering er tatt i bruk: automatisert kontroll av boardingkort, selvbetjente innsjekkingsautomater og selvbetjente bagasjeinnleveringssystemer.
Lokale medier melder at reisende allerede har begynt å se de nye satsene oppført under «avgifter og skatter» på billettene sine.
Amerikansk nedstengning kan ramme thailandsk eksport og baht
02.10.2025, 07:55BANGKOK – Den thailandske økonomien kan merke konsekvensene av den amerikanske føderale regjeringens nedstengning, advarer Thailands finansdepartement. Eksportordrer, turistinntekter og valutakursen for baht trekkes frem som særlig utsatte områder dersom krisen i USA vedvarer.
Nedstengningen, som trådte i kraft 1. oktober etter at Kongressen ikke klarte å enes om et budsjett, har ført til at rundt 750 000 føderale ansatte er permittert og en rekke offentlige tjenester stengt. Blant annet er nasjonalparker, tollmyndigheter og Bureau of Labor Statistics rammet, noe som allerede forsinker nøkkeltall for arbeidsmarkedet.
Visefinansminister Vorapak Tanyawong påpekte i en uttalelse på sin Facebook-side at den politiske fastlåstheten mellom republikanere og demokrater har skapt betydelig usikkerhet i verdens største økonomi. President Donald Trump har antydet at enkelte ansatte kan miste jobbene permanent, noe som ytterligere kan svekke tilliten til det amerikanske arbeidsmarkedet.
– Erfaringene fra nedstengningen i 2018–2019 viser at langvarige budsjettkriser kan gi varige økonomiske tap, sa Vorapak, og viste til at BNP da falt med 11 milliarder dollar, hvorav tre milliarder aldri ble hentet inn igjen.
Mulige ringvirkninger for Thailand
Ifølge departementet kan effektene for Thailand merkes på flere fronter dersom situasjonen i USA drar ut:
- Baht og finansmarkeder: Investorer kan trekke kapital ut av fremvoksende markeder til fordel for sikrere aktiva, noe som vil gi økt valutasvingning og press på børsen.
- Eksport: Forsinkelser i amerikansk tollbehandling kan ramme særlig elektronikk og industrivarer.
- Turisme: En mer forsiktig amerikansk forbruker kan føre til færre reiser og lavere forbruk.
- Investeringer: Generell usikkerhet kan bremse kapitalstrømmer inn til Thailand, selv om eventuelle tidlige rentekutt fra Federal Reserve kan trekke noe kapital tilbake til Asia.
Tiltak som vurderes
Finansdepartementet anbefaler at myndighetene og næringslivet forbereder seg på ulike scenarier. Blant tiltakene som trekkes frem er:
- Støtte til valutastabilitet, gjennom mulig intervensjon fra Thailands sentralbank.
- Markedsdiversifisering av eksporten mot Kina, ASEAN og Midtøsten.
- Bedriftsstøtte, blant annet gjennom lavrentelån og valutasikring for små og mellomstore eksportører.
Syv familiemedlemmer omkom i husbrann i Rayong
02.10.2025, 07:15RAYONG – En tragisk husbrann i Rayong-provinsen i Thailand kostet i dag tidlig syv mennesker livet. Blant de omkomne var to små barn på fire og to år.
Brannen brøt ut rundt klokken 04.30 i Tha Pradoo-området. Ifølge politiet bodde en familie på syv i huset som først tok fyr. Foreldrene, deres tre barn og to barnebarn omkom i flammene.
Totalt tre hus ble ødelagt i brannen, og tre personer ble skadet. De er innlagt på Rayong provinshospital, der også de omkomne er sendt for obduksjon.
Årsaken til brannen er ennå ikke kjent, men politiet har satt i gang etterforskning.
Massasjesalong-eier anklager politi for voldtekt og utpressing
01.10.2025, 18:43PRACHUAP KHIRI KHAN – En massasjesalong-eier i Prachuap Khiri Khan i Thailand hevder at politibetjenter voldtok en av hennes ansatte og presset henne for penger.
Kvinnen sto nylig frem i et thailandsk TV-program, der hun anklaget en visepolitimester og flere underordnede for grove overgrep og systematisk utpressing.
Hun fortalte at hun hadde drevet massasjesalongen i omtrent to år, og at virksomheten i hovedsak tilbød massasjetjenester. Samtidig innrømmet hun at noen ansatte, inkludert utenlandske arbeidere uten tillatelse, tilbød seksuelle tjenester på eget initiativ.
Ifølge eieren ble salongen i 2023 utsatt for en politirazzia. Hun forklarte at politiet krevde 50 000 baht for å la virksomheten fortsette, men da hun ikke kunne betale, ble hun og de ansatte ført tilbake til lokalet. Der skal flere politifolk ha drukket alkohol uten å betale.
Senere ble hun informert om at en av de utenlandske ansatte hadde blitt tvunget til sex av en høytstående betjent under trussel om arrestasjon for ulovlig arbeid. Den ansatte sluttet kort tid etter av frykt for nye overgrep.
Massasjesalongen skal i årene etter ha blitt utsatt for gjentatte krav om penger fra politiet, som ifølge kvinnen krevde betaling for mat, alkohol og andre utgifter. Til slutt valgte hun å stenge salongen og åpne restaurant i stedet.
Hun hevder imidlertid at trakasseringen fortsatte, denne gangen fra en lokal journalist som krevde månedlige betalinger og angivelig fabrikerte negative reportasjer da hun nektet å betale.
Saken har nå fått nasjonal oppmerksomhet i Thailand, og de påståtte overgrepene fra politibetjentene etterforskes.
Kvinnen sto nylig frem i et thailandsk TV-program, der hun anklaget en visepolitimester og flere underordnede for grove overgrep og systematisk utpressing.
Hun fortalte at hun hadde drevet massasjesalongen i omtrent to år, og at virksomheten i hovedsak tilbød massasjetjenester. Samtidig innrømmet hun at noen ansatte, inkludert utenlandske arbeidere uten tillatelse, tilbød seksuelle tjenester på eget initiativ.
Ifølge eieren ble salongen i 2023 utsatt for en politirazzia. Hun forklarte at politiet krevde 50 000 baht for å la virksomheten fortsette, men da hun ikke kunne betale, ble hun og de ansatte ført tilbake til lokalet. Der skal flere politifolk ha drukket alkohol uten å betale.
Senere ble hun informert om at en av de utenlandske ansatte hadde blitt tvunget til sex av en høytstående betjent under trussel om arrestasjon for ulovlig arbeid. Den ansatte sluttet kort tid etter av frykt for nye overgrep.
Massasjesalongen skal i årene etter ha blitt utsatt for gjentatte krav om penger fra politiet, som ifølge kvinnen krevde betaling for mat, alkohol og andre utgifter. Til slutt valgte hun å stenge salongen og åpne restaurant i stedet.
Hun hevder imidlertid at trakasseringen fortsatte, denne gangen fra en lokal journalist som krevde månedlige betalinger og angivelig fabrikerte negative reportasjer da hun nektet å betale.
Saken har nå fått nasjonal oppmerksomhet i Thailand, og de påståtte overgrepene fra politibetjentene etterforskes.
500 000 biler i Thailand har fortsatt livsfarlige Takata-airbager
01.10.2025, 17:30BANGKOK – Om lag en halv million biler i Thailand kjører fortsatt rundt med defekte Takata-airbager, advarer The Thai Automotive Industry Association (TAIA). Airbagene kan eksplodere ved utløsning og sende ut metallfragmenter mot fører og passasjerer.
Advarselen kommer kort tid etter en dødsulykke i Singapore 29. september, der en bilfører ble drept av splinter fra en slik airbag. Det var den første rapporterte dødsulykken i Singapore knyttet til Takata, mer enn ti år etter at de globale tilbakekallingene startet.
Ifølge TAIA har mange thailandske bileiere fremdeles ikke fått sjekket eller byttet ut airbagene sine, til tross for gjentatte tilbakekallingskampanjer fra flere store bilprodusenter. Defekte Takata-airbager har allerede vært koblet til både skader og dødsfall i Thailand.
Totalt 14 bilmerker har tilbakekalt berørte modeller i landet, blant dem:
- Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Ford, Chevrolet
- BMW, Mercedes-Benz, Audi, Subaru, Lexus, Jaguar, Land Rover
TAIA oppfordrer bileiere til å kontakte autoriserte servicesentre eller kundesentre for sine respektive bilmerker for å bestille gratis utskifting av airbagene. Reparasjonen utføres uten kostnad.
Mer informasjon finnes på TAIA sin nettside: www.checkairbag.com.
Nytt synkehull i Bangkok – Charoen Krung Road delvis stengt
01.10.2025, 15:00BANGKOK – Et nytt synkehull har oppstått i Bangkok, denne gangen på Charoen Krung Road nær Elektrisitetsverket. Veibanen kollapset plutselig onsdag formiddag rundt klokken 10, og deler av veien er nå stengt for trafikk.
En video delt av Ruamkatanyu Foundations Bang Phongphang-enhet viser en flere meter lang fordypning i asfalten. Hendelsen har skapt uro både for trafikksikkerheten og for flyten i et av hovedstadens travleste områder.
Redningsmannskaper fra Charoen Krung-beredskapssenteret og andre etater rykket raskt ut til stedet. De har sikret området, satt i verk trafikkontroll og startet arbeidet med å vurdere skadene for å forhindre ytterligere ulykker.
Årsaken til at veien sank sammen er foreløpig ikke kjent og blir nå etterforsket.
Myndighetene anbefaler bilister å unngå Charoen Krung Road inntil reparasjonsarbeidet er ferdigstilt og veien kan åpnes på nytt.
Hendelsen kommer kort tid etter at et større synkehull ble rapportert på Samsen Road, rett utenfor Vajira Hospital.
Malaysia forbyr utenlandske kjøretøy å kjøpe subsidiert drivstoff
01.10.2025, 14:22KUALA LUMPUR — Kjøretøy registrert utenfor Malaysia, blant dem biler fra Thailand, Indonesia og Singapore, får ikke lenger kjøpe den subsidierte bensinen RON95 ved malaysiske bensinstasjoner, bekreftet Malaysias finansminister.
Utenlandske biler får etter reglene kun kjøpe premiumdrivstoffet RON97, ifølge rapporter som siterer nyhetsbyrået Bernama og Bangkok Post.
Finansminister Hamzah Arizan sa at utenlandsregistrerte kjøretøy kun har rett til å kjøpe RON97, og dermed ikke kan benytte seg av den populære og billigere RON95. En offisiell gjengivelse av uttalelsen inneholdt en formulering som kan oppfattes som selvmotsigende — noe som nå skaper uklarhet rundt nøyaktig ordlyd — men hovedbudskapet som formidles i de offisielle meldingene er at RON95 er forbeholdt malaysiske førere med subsidieringsrett.
Endringen betyr også prisjusteringer: enkelte grupper av både malaysiere og utlendinger bosatt i Malaysia må fra tirsdag betale 2,60 ringgit (omtrent 19,60 baht) per liter for RON95, ifølge samme kilde. Malaysiske statsborgere antas fortsatt å få den subsidierte prisen på 1,99 ringgit per liter. Den flytende prisen på RON97 er oppgitt til 3,18 ringgit (ca. 24,40 baht), noe som fortsatt ligger under mange priser i nabolandene.
Tiltaket kommer i kjølvannet av langvarig kryssgrense-trafikk fra sørlige Thailand, der mange bilister jevnlig krysser grensen for å fylle billigere drivstoff i Malaysia. De store prisforskjellene gjør også at smugling av bensin og diesel til Thailand øker — et problem myndighetene har forsøkt å begrense.
Endringen vil trolig få direkte konsekvenser for grensebyer og reisevaner i regionen, både for privatbilister og kommersiell transport. Myndighetenes håndhevelse av den nye regelen og hvordan den praktisk vil bli kontrollert ved grensestasjoner og bensinstasjoner, gjenstår å se.
Russland og Vietnam styrker politiske og økonomiske bånd
30.09.2025, 20:40HANOI – Alle russiske politiske partier står samlet bak en videre styrking av samarbeidet med Vietnam, opplyste statsdumaens formann Vyacheslav Volodin under et offisielt besøk i Hanoi mandag.
Volodin møtte Vietnams partisekretær To Lam og nasjonalforsamlingens leder Tran Thanh Man, samt landets president Luong Cuong og statsminister Pham Minh Chinh. Besøket ble omtalt som et viktig steg i oppfølgingen av To Lams offisielle reise til Russland tidligere i år.
– Vietnam har alltid vært en lojal og pålitelig partner, selv i tider med global usikkerhet, uttalte Volodin. Han fremhevet at alle partier i den russiske statsdumaen støtter en bred utvidelse av samarbeidet på områder som handel, energi, forsvar og utdanning.
Partisekretær To Lam på sin side beskrev besøket som et «levende bevis» på viljen til å utvikle de bilaterale relasjonene. Han gjentok Vietnams støtte til Russlands stabilitet og velstand, og uttrykte håp om at Moskva vil spille en mer fremtredende rolle i sikkerhet og utvikling i Asia-Stillehavsregionen.
Lam ba også Russland støtte Vietnams og ASEANs linje i spørsmålet om fred og stabilitet i Sør-Kinahavet, i tråd med folkeretten og FNs havrettskonvensjon.
Statsminister Pham Minh Chinh la vekt på behovet for å løfte den bilaterale handelen til 15 milliarder dollar og utnytte frihandelsavtalen mellom Vietnam og Den eurasiske økonomiske unionen. Han oppfordret samtidig til økt investering i hverandres markeder.
Ifølge begge parter er det bred enighet om å:
- utvikle juridiske rammeverk som kan fremme økonomisk og politisk samarbeid,
- styrke samarbeidet innen forsvar, kultur og utdanning,
- fremskynde forhandlingene om en bilateral visumfritakelse,
- utvide partnerskap innen infrastruktur, turisme og arbeidsutveksling.
Øverst: Vietnams partileder To Lam (til høyre) og nasjonalforsamlingens formann Tran Thanh Man (til venstre) poserer for et gruppebilde sammen med den russiske statsdumaens formann Vyacheslav Volodin (i midten) under et møte i Hanoi. Foto: Tuoi Tre
Arrestert med narkotika til 60 millioner baht i modifisert bil
30.09.2025, 18:18KANCHANABURI: En 51 år gammel thailandsk mann er arrestert etter at politiet fant narkotika verdt over 60 millioner baht skjult i en modifisert minivan.
Arrestasjonen fant sted i går ved en kontrollpost ved Thong Pha Phum-krysset i Kanchanaburi-provinsen. Myndighetene hadde på forhånd mottatt tips om en stor narkotikasmugling fra grenseområdet mot sentrale Thailand.
Kjøretøyet, en hvit Toyota Alphard, ble ført en 51 åring. Ifølge politiet oppførte han seg mistenkelig, noe som førte til at bilen ble gjennomsøkt. Inne i et skjult rom fant tjenestemennene store mengder narkotika, blant annet:
- 19 800 oransje metamfetaminpiller (Yaba) verdt 138 600 baht
- 200 grønne Yaba-piller verdt 14 000 baht
- 25 kilo krystallmetamfetamin verdt 2,5 millioner baht
- 201 kilo ketamin verdt 56,28 millioner baht
Fikk bare 3 500 baht for transporten
Under avhøret innrømmet mannen at han hadde fraktet bilen til grenseovergangen Three Pagodas Pass i Sangkhla Buri 28. september. Han forklarte at en ukjent mann hadde bedt ham om å modifisere kjøretøyet for å kunne skjule narkotikaen.
Til tross for narkotikaens enorme verdi, hevdet den pågrepne at han kun fikk betalt 3 500 baht for å transportere lasten inn i landet. Han ønsket ikke å oppgi hvor stoffene skulle leveres.
51 åringen ble ført til Thong Pha Phum politistasjon, og myndighetene opplyser at videre etterforskning pågår for å identifisere og pågripe flere involverte.
Under avhøret innrømmet mannen at han hadde fraktet bilen til grenseovergangen Three Pagodas Pass i Sangkhla Buri 28. september. Han forklarte at en ukjent mann hadde bedt ham om å modifisere kjøretøyet for å kunne skjule narkotikaen.
Til tross for narkotikaens enorme verdi, hevdet den pågrepne at han kun fikk betalt 3 500 baht for å transportere lasten inn i landet. Han ønsket ikke å oppgi hvor stoffene skulle leveres.
51 åringen ble ført til Thong Pha Phum politistasjon, og myndighetene opplyser at videre etterforskning pågår for å identifisere og pågripe flere involverte.
